Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bílý lev a křížení lva

10. 2. 2010

Bílí lvi

Přestože jsou vzácní, jsou občas hlášeni v Timbavati v jižní Africe. Jejich neobvyklé zbarvení je dáno recesivním genem. Bílý lev je v nevýhodě, když přijde na lov, díky zbarvení může totiž být kořistí velice lehce odhalen. Mláďata i dospělí jedinci jsou čistě bílí, ne jako běžní mládí lvi, kteří na sobě mají barevné fleky.

Křížení lvů s jinými kočkovitými šelmami

Lvi jsou často kříženi s tygry (vetšinou sibiřským nebo bengálským), vznikají kříženci, kterým se říká ligeři a tigoni (anglické složeniny slov "tiger" a "lion" - první zkratka značí vždy živočiš. druh samce, druhá značí druh samice). Lvi byli také kříženi s levharty a jaguáry, tito jedinci se nazývali leoponi a jaglioni.

Liger je kříženec samce lva a tygří samice. Protože jsou ze strany otce i matky potlačeny geny, které zastavují růst v určitém věku, dosahuje liger úctyhodných rozměrů a stává se tak největší kočkovitou šelmou světa. S tygrem sdílí pruhy, které má po celém těle, se lvím samcem je to zase hříva. Ligeří samci nejsou plodní, samice vetšinou ano. Samci mají 50% šanci že se narodí s hřívou, ale pouze dalších 50% získá hřívu velikostí podobnou hřívě lva.

Méně známou variací je Tigon, kříženec tygřího samce a lví samice. U tohoto druhu se uplatnily geny, které potlačují růst, od obou rodičů, takže je tigon menšího vzrůstu. Samci bývají také sterilní.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Bílí lev a křížení lva

(Zuzana Medi'cová, 2. 4. 2013 14:53)

Bílí lvi jsou vzácní to je pravda.Někde jsem slyšela že bílí lvi mají červené oči,a že je to kvůli nedostatku pigmentu(tmavé barvivo)v jejich těle.A že je to nějaké postižení.ale že někteří bílí lvi mají modré oči a že je to nějaké jiné postižení.Ale že se lvi můžou křížit s tygry a jinými kočkovitými šelmami to jsem nevěděla.A jinak je stránka dobrá dobře funguje a je i graficky upravená a otom že jsem se tu dozvěděla věci které jsem ještě nikdy neslyšela ani nemluvím.Jsou tu všechny velké kočkovité šelmy a je tady něco i otom jak žijí kolik rodí jejich matka dětí a spoustu jiný zajímavostí.A je tu i fotoalbum takže se můžeme podívat i na krásné fotky.Ale jestli někomu vadí že jsou tu reklamy tak ať neříká.znala jsem jeden časopis (jmenoval se Animalia a byl bez reklam) byl krásný ale protože tam nebyli reklamiy tak se neuživil a skrachoval.Ale nák jsem se rozepsala a už by to chtělo ukončit dvěma slovama:krásná stránka.

Lev

(Zuzana Medi'cová, 1. 4. 2013 14:10)

Na lvovy se mi nelíbí to že lvice mu loví,a on leží někde v křoví a čeká až mu to lvice uloví.A když mu to uloví tak on je od toho odežene.Ale jinak je to super článek a vůbec jsem lepší stránku neviděla!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Lepší stránku jsem fakt nečetla!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

(Zuzana Medi'cová, 1. 4. 2013 14:13)

Je to super stránka.Dá se tu vyhledávat.Dozvěděla jsem se tu spoustu věcí které jsem neznala.